İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Ramazan

Ramazan

Filistin’den Suriye’ye, Moro’dan Afganistan’a, Irak’tan Arakan’a, Patani’den Kolombiya’ya dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimize Ramazan bereketini ulaştırmak için yollara çıkıyoruz. Binlerce hayırseverimizin kumanya, fitre, zekat bağışlarının yanı sıra iftar yemeği ikramlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıp, yetim çocukları bayramlıklarla sevindirip, inşasını tamanladığımız kalıcı eserlerimizi hizmete açacağız. Milyonlarca mazlum, mağdur ve mülteciye yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz.

 

 

2017 Ramazan yolculuğunda İHH;

5 kıtada

Türkiye ile birlikte 104 ülke ve bölgede

5 milyon kişiye ulaştı.

Destek ve bağışlarınızla;

322.692 kumanya paketi dağıtıldı, 2.258.844 kişi bu kumanyalardan faydalandı.

Kurulan sofralarla 3.100.000 kişiye iftar yemeği verildi.

130.000 ihtiyaç sahibine zekât, fitre ve fidye ulaştırıldı.

30.000 çocuğa Ramazan Çocuk Paketi, 55.615 yetime bayramlık elbise hediye edildi.

9 kalıcı eserin açılışı gerçekleştirildi.
Açılan eserler şöyle: Burkina Faso’da Yahya Lafçı Camii, Ata ve Behiye Üstüner Camii, İsmet Saraç Çubuk Ankara Camii, Karamürsel Alp Camii. Bangladeş’te Ebrar Camii. Sudan’da Hacı Hasibe Ticani Camii, 15 Temmuz Zehrevan Camii, İsmet Saraç Çubuk Ankara Camii. Filistin Gazze’de Onbaşı Hasan Camii.

Kuşatma altında iftar

Suriye’deki savaş bitmek bilmediği gibi tüm acımasızlığı ile sürüyor. Öte yandan gündelik hayat da zor şartlar altında devam etmeye çalışıyor. Suriye halkı yıllardır Ramazan bereketini eskisi gibi yaşayamıyor, bayramlar bayram gibi geçmiyor. Tüm bunlara rağmen vakfımız Suriye içerisindeki mazlumlara gerekli gıda, giyim, barınma ve diğer temel ihtiyaçlarını ulaştırmaya çalışıyor. Suriye’deki yardım çalışmalarımız her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da devam etti. Sadece Ramazan ayında Suriye içerisindeki ihtiyaç sahiplerine 30 milyon ekmek ve 150 bin gıda kumanyası ulaştırıldı. Yine bu ay boyunca 3 milyon kişiye iftar yemeği ikram edildi.

Kuşatma altındaki bölgelerde de diplomatik görüşmelerimiz sonucunda çalışmalar yapıldı. Bunlardan birisi geçtiğimiz yıllarda insanların kedi, köpek eti yemek için fetva istediği Doğu Guta bölgesiydi. Ramazan ayı boyunca bu bölgedeki ailelere gıda kumanyaları ulaştırıldı, 120 bin kişi kurulan sofralarla iftar yaptı.

 

Oradaydık

Tek kelimelik cevap

Burkina Faso’dayız. Bize rehberlik eden İbrahim’e soruyorum: “Burada savaş ya da çatışma mı yaşandı?” “Hayır.” “Peki, neden bu kadar çok yetim var?” “Hastalıktan.” Tek kelimelik bir cevaptı bu, soruyu tamamıyla aydınlığa kavuşturan bir cevap. Kuraklık, içme suyuna ulaşmadaki güçlük ve yetersiz beslenme ortalama insan ömrünü 43 yıla kadar düşürüyordu bu bölgede. Ülkede bolca altın ve hatta elmas rezervi olduğu bilinirken bu yokluğa anlam vermek zor. Sonra aklıma tek bir soru takılıyor: Tüm bunların sorumlusu kim? Konuştukları dil bunun cevabını veriyor gibi. Onlarca yerli dile sahip bir ülkede Fransızca konuşuluyor. Birileri ülkenin tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarına el koyarken Burkina Faso halkı hayatta kalabilmek için Gana ve Fildişi Sahillerine kaçıyor. Öğrendikçe daha fazla sorumluluk biniyor omuzlarıma. Anlıyorum ki daha çok çalışmalıyız, daha fazla kişiye el uzatmalıyız. Yoksulun ekmeğini zenginin çöplüğüne gönderen bu sistemi durdurmak için daha çok çabalamalıyız.

Filiz Tavukçu / Burkina Faso, 2017

 

Rakamlara ve mesafelere aldanmayanlar

Hayatımda ilk defa bir Afrika ülkesine gittim. On beş milyonluk Zimbabwe’nin yalnızca 1 milyonu Müslüman. Şükür ki rakamlara, mesafelere aldanmayıp şehirleri, ülkeleri ve kıtaları aşarak insanlığın yanında saf tutan vakıflarımız var. Beş günlük Zimbabwe seyahatinde Türkiye’den gönderilen emanetleri oradaki kardeşlerimize teslim ettik. İHH, böylesi yokluğun olduğu bir yerde insanların karnını ve ruhunu doyurmak istemiş. Bunun için yaptığı maddi yardımların yanına iki de cami eklemiş. Rabbimizin lütfu ile Hz.Ebubekir Camii’nin olduğu bölgede 60 aile İslam’la müşerref olmuş. Çok şükür ki az çok demeden imkanını paylaşanlar var, çok şükür ki az, çok demeden kıtalar aşanlar var.

Mehmet Yasir Cebeci / Zimbabwe, 2017

İHH Ramazan ayına nasıl hazırlanıyor?

Gidilecek ülkelerin belirlenmesi
İHH’nın geçmiş yıllarda çalışma yaptığı ülkeler, Ramazan faaliyetleri için oluşturulan komisyon tarafından incelemeye alınıyor. Yıl içerisinde oluşan yeni kriz bölgeleri de değerlendirilerek bir yol haritası hazırlanıyor.

Ekiplerin oluşturulması
Belirlenen ülkelerde görev yapacak ekipler genellikle 3-4 kişiden oluşuyor. Ekiplerde vakıf çalışanları, çeşitli meslek gruplarından gönüllüler, ev hanımları ve öğrencilerin yanı sıra bölge durumunu kamuoyuyla paylaşmak için gazeteci ve yazarlar da yer alıyor.

Partner kuruluşların hazırlıkları
İHH’nın Türkiye dışında herhangi bir şubesi bulunmuyor. Faaliyetlerini İstanbul'daki merkezden yürüten İHH, yardım çalışmalarını yerel kuruluşlar üzerinden gerçekleştiriyor. Partner kuruluşlarımız Ramazan öncesinde bilgilendirilerek gerekli hazırlıklar başlatılıyor.

Ekiplerin hazırlanması ve görev süreci
Ülkeler hakkındaki raporlar ve kritik bilgiler yolculuklar öncesi vakıf merkezinde yapılan toplantılar ile görev yapacak ekiplere aktarılıyor. Çalışma bölgelerindeki görev süresi boyunca yürütülen faaliyetler bizzat İHH ekipleri tarafından yönetiliyor.

Geri bildirim ve raporlama
Gidilen ülkelerdeki çalışmalarını tamamlayan ve Türkiye’ye dönen İHH ekipleriyle yapılan toplantılarda, bölgede yaşanan deneyimler, gözlemler ve problemler aktarılıyor; ihtiyaçlar bildiriliyor. Raporlanan bu bilgiler İHH’nın ülke masalarınca değerlendirilip projelendiriliyor.

RAMAZAN ÇALIŞMALARI

Ramazan