İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Konya’nın Su Kuyuları Afrika’ya Umut Oldu

28 Ocak 2016

Konya İHH, Afrika ülkeleri, Kenya ve Çad’da 3 su kuyusu açtırdı.

Konya İHH Basın Koordinatörü Selim Tosun, yaptığı yazılı açıklamada, bazı Afrika ülkelerinde temiz suya büyük ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Suya erişimin yetersiz olmasının birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini ifade eden Tosun, içme suyu sağlayan kuyuların açılmasının, çocuk ölümlerinin önüne geçtiğini ve suya ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalan insanların günlük hayatlarını kolaylaştığını bildirdi.

Tosun, İHH'nın 2005'ten buyana bölgede yüzlerce su kuyusu açtığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Afrika'da su kuyularının dışında cami, mescit, yetimhaneler yaptık. Katarakt ameliyatları gerçekleştirdik ve yetimlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu ve buna benzer birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bölgede en hayati ihtiyaç olan su kuyularını da açmaya devam ediyoruz.

Son olarak Konyalı bağışçılarımızın destekleriyle Çad’da 2, Kenya’da 1 olmak üzere toplamda 3 su kuyusunu Afrikalı insanların hizmetine sunduk. Şu an itibarıyla bu kuyulardan binlerce insan istifade edebiliyor. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetler bölgede Müslüman kesimi Hristiyanlaştırmaya yönelik misyoner çalışmalara da büyük ölçekte engel oluyor."

Tosun, hayırseverlerin 5 bin dolar karşılığında bir su kuyusu açtırabileceklerini veya daha küçük bağışlarla su kuyusu fonuna destek olabileceklerini bildirdi.