İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Mazlumların Yaralarına Merhem Olacak 8 TIR Yola Çıktı

12 Şubat 2016

Konya İHH'dan Suriye’de yaşanan iç savaşta mağdur olanlar için 8 yardım TIR’ı yola çıktı.

Yola çıkan TIR’ları uğurlamak için düzenlenen programa, Konya Valisi Muammer Erol, İHH Konya İHH Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, AFAD İl Müdürü Yıldız Tosun, dernek üyeleri ve yardımsever vatandaşlar katıldı.

Konya İHH Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, “Malumlarınız, beşinci yıl neredeyse bitmek üzere. Suriye’de bir katliam var. Suriye’de emperyalistlerin büyük bir hedefleri var. Bu hedefleri doğrultusunda, acımasızca kardeşlerimizi, yerlerinden yurtlarından ettiler. Oradaki Türkmen, Kürt Arap bütün kardeşlerimiz mağdur oldu.

Tabi biz bir binanın tuğlaları gibi, bir vücudun azaları gibi, olmalıyız. Mümin olarak vazifemiz bu onun için hadisenin başından itibaren, İHH İnsani Yardım Vakfı, hiçbir etnik kökene bakmadan, hiçbir mezhebe bakmadan, mağdurun yanında yer alan, mazlumun yanında yer alan, bir teşkilat olarak bu acıların başladığı güden bu güne, o kardeşlerimizin yardımlarına koştu. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın gönderdiği tır sayısı büyük rakamlarla büyük sayılarla ifade edilebilecek noktaya ulaştı. 7 bin TIR’dan bahsedebilir durumdayız.

Biz Konya İHH İnsani Yardım Derneği olarak da bu kervanda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye 8 TIR yolladıklarını hatırlatan Uysal, “Bu TIR’lar, vasıflı malzeme içeriyor. Yani sadece bir un içermiyor. Bir kumanya paketi düşünün içinde konservesi, cezeryesi, suyunu ve meyve suyunu içeren bir paket. Böyle tam 100 bin paket bulunuyor. İnşallah Rabbim acıları tez zamanda sona erdirir” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Konya Valisi Muammer Erol, “Bu işe gönül veren gayret eden bütün kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Hasan Hüseyin Uysal’ın da ifade ettiği gibi, hepimizin yüreğinin en derinlerinde kanayan bir yaraya merhem olma adına, Konya’lılar her zaman yaptıkları gibi, kendilerine yakışanı yapıyorlar. Ve hayır çıtasını en üst noktada en uzakta da olsa yardıma muhtaç yarası kanayan kim varsa oraya ellerini uzatacak şekilde ellerinden ne gelirse esirgemeden tam gaz koşuyorlar.” dedi.

AFAD İl Müdürü Yıldız Tosun ise, “ Konya yardıma muhtaç olan herkesin yanında ve yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmeye de devam etmektedir. Bu duyarlılıklarından dolayı tüm sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Kısa bir süre önce görevimiz nedeniyle Kilis'te bulunduk. İHH'nın Koordinasyon Merkezi'ni gezme imkanımız oldu. Gerçekten fırın,depo,aşevi ve ofis bölümü olarak orada mükemmel bir yapı kurulmuş. Bu nedenle tüm İHH yetkililerini bu üstün başarıları hasebiyle tebrik ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yardım TIR’ları dualarla Suriye'ye uğurlandı.