İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Ilgın Temsilciliğimizden Sri Lanka’ya "Ilgın Lala Mustafa Paşa Anaokulu"

02 Şubat 2018

Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan Sri Lanka’da yaklaşık 21 milyon kişi yaşamakta olup nüfusun sadece %7lik bir kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır.

Sri Lanka’da yıllarca devam eden iç savaştan dolayı binlerce insan evlerini terk ederek mülteci kamplarında yaşamak zorunda kalmışlardır. Müslümanların azınlıkta olduğu ülkede maddi olarak da Müslümanlar ülkenin en fakir kesimini oluşturmaktadır. Aynı zamanda ülkenin okuryazar oranı en düşük kesimini de yine Müslümanlar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle Müslümanların bölgedeki geleceği ve refahı için, modern toplumların gelişmesinde bir numaralı rolü oynayan düzgün eğitimin sağlanabileceği medrese ve okullara ihtiyaç duyulmaktadır. Bilinçli Müslümanların ülkenin çehresini değiştirebilecek güce sahip olmaları, bunun sağlanmasında bizim de rol almamız ülkemizin ve milletimizin bulunduğu yer ve önemi açısından son derece ehemmiyetlidir.

Ilgın Temsilciliğimiz Sri Lanka’da Müslümanlar için temel ihtiyaçlardan biri belki de en önemlisi olan eğitim ihtiyacını karşılayabilmek için Ilgın Lala Mustafa Paşa isminin verileceği bir anaokulu inşaatını üstlendi.

Yoksul Müslüman çocuklarının düzgün bir ilk eğitim alması amacıyla 2 sınıf 1 ofis ve 3 tuvaletten oluşacak olan 26.500,00 Euro bütçeli ve aynı anda 50 civarında öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahip Ilgın Lala Mustafa Paşa Anaokulunun temeli Ilgın Temsilcimiz Abdullah Yağcı tarafından atıldı, ilk tuğlası koyuldu.