İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

’Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ Projesine Ilgın’dan Destek

05 Mart 2018

’Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ Projesine katılan ve sınıflarındaki kumbaralarda ailelerinin kendilerine verdikleri harçlıkları biriktiren Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi 11/B sınıfı öğrencileri topladıkları paraları İHH Ilgın Temsilciliğine Teslim ederek Yetim Kardeşlerine destek oldular.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen'in ortak yürüttüğü üç yıldır devam eden “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” HSBYKV Projesi 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında da çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu projeyle bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 TL ile Türkiye veya Dünya’nın bir başka ülkesinde anne ve babasını kaybetmiş yetim kardeşlerinin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyorlar.

Projeye destek veren Konya’nın Ilgın ilçesindeki Ticaret Borsası Fen lisesi 11/B sınıfı öğrencileri ailelerinin kendilerine verdikleri okul harçlıklarını sınıflarındaki kumbaralara atarak biriktirdi. Proje aracılığıyla yetim kardeşlerine ulaşmayı amaçladıklarını söyleyen öğrenciler harçlıklarıyla doldurdukları kumbaraları teslim etti. Toplanan paralar İHH’nin yetim hesabına okul ve sınıf isimleri belirtilerek yatırıldı.

Bu örnek Davranıştan ötürü Ticaret Borsası Fen lisesini ziyaret eden Ilgın ilçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılınç ve Konya Ihh ılgın Temsilcisi Abdullah Yağcı 11/B Sınıfı Öğrencilerine Yaptıkları bu örnek davranıştan ve yardımlaşmadan ötürü öğrencilere Teşekkür ederek 11/B sınıfı adına Sınıf Başkanı Hilal Usman'a "TEŞEKKÜR BERATI" verdiler.

20 binden fazla yetim çocuğun bakımı Karşılanıyor.

Konya İHH Ilgın Temsilcisi Abdullah Yağcı Projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Dünyada 200 milyondan fazla yetim sokaklarda yaşıyor. Her gün yaklaşık 10 bin çocuk yetim kalıyor, 6 bin çocuk organ mafyası tarafından kaçırılıyor. Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. Sadece Afrika’da günde 6 bine yakın çocuk yetim kalmakta, şu anda bu saatlerde bile binlerce çocuk bu kaderi paylaşmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV);‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır’ buyurmuştur. Başka bir hadisinde ise; ‘yetimi himaye eden kimse ile cennette komşu olacağım’ buyurarak bizlere müjde vermiştir. 2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 8 bin 81 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2017 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi."

Projenin yürütülmesinde emeği geçenlere de Teşekkür eden Abdullah Yağcı, "İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılınç Başta olmak üzere İlçe Müftüsü Abdurrahim Kocagöl'e,Eğitim-Bir-Sen Ilgın Şube Başkanı Mehmet Kurt'a ve projeye destek veren tüm okul müdür ve öğretmenlerine “ Teşekkür ediyoruz" dedi.

"Yetim gülerse dünya güler” sloganıyla yola çıkan İHH’nın Diyanet İşleri Başkanlığı, Eğitim Bir-Sen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek verdiği bu projelerle Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya, Kafkaslar’dan Latin Amerika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 56 ülkede, 85 bini aşkın yetimi himaye ettiği ve 800 bini aşkın çocuğa ise dönemsel destek verdiği öğrenildi.