İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Kurban

13 Temmuz 2018

Yine yola çıkıyoruz. Yine mazlumların yanında olacak; kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

 

 

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşmak için her yıl olduğu gibi bu Kurban da yola çıkıyoruz. Siz de kurban hisselerinizi bu iyilik kervanına katabilirsiniz.

 

 

KURBAN (VACİP) BAĞIŞLA

 

Kurbanlarınız nasıl kesiliyor?

kurban-ikonlar-1.png

Kurbanlarını vekâlet yoluyla vakfımıza gönderen hayırseverlerimiz, kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale, kredi kartı, posta çeki ile veya vakıf merkezine bizzat gelerek elden, internet üzerinden online bağış veya telefon vasıtasıyla ulaştırır.
kurban-ikonlar-2.png
Kurban hisseleri bağışçıların talebi doğrultusunda, vakfımız tarafından kurban çalışması yapılacak ülkelerin ihtiyaç durumuna göre paylaştırılır.
kurban-ikonlar-3.png
Kurbanlıklar İHH görevlilerince çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban ibadeti için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır.
kurban-ikonlar-5.png
Kurban Bayramı’nın birinci günü kurbanlıklar bayram namazı akabinde İslami usullere göre kesilir. Bayramlaşmanın ardından kesilen kurbanlar paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.
kurban-ikonlar-4.png
Kurban kesimleri tamamlandıktan sonra vakfımız, kurban sahiplerine kısa mesaj yoluyla kurbanın kesildiğine dair geri bildirimde bulunur.

ORADAYDIK

Allah’ın selamı yakınlaştırıyor bizi

Bayram namazını sanki Anadolu’nun bir köyünde kılıyoruz. Yabancısı olduğumuz bu coğrafyada Kur’an-ı Kerim tilaveti başlayınca tüm yabancılıklar siliniyor, her şey daha da güzelleşiyor. Cıvıl cıvıl çocuklar, tertemiz elbiselerini giymiş nur yüzlü, çekik gözlü gençler ve biz, namazda saf saf diziliyoruz. Namazdan sonra herkes bayramlaşmak için sıraya giriyor, herkesle tek tek bayramlaşıyoruz. Bayramımız bayram oluyor. Ardından Kurban kesim alanına geçiyoruz. Burası tam bir bayram yeri. Her taraf İHH afişleriyle donatılmış. Yüzlerce insan bayram namazından hemen sonra aileleri ile bayram coşkusuna katılmak için alanda. Muhtaç olan olmayan herkes gelmiş kıtalar arası buluşmaya; Malezyalı, Kamboçyalı, Taylandlı, Ürdünlü, Gazzeli, Vietnamlı ve Türkiye’den onlarca insan Muhammedi bir bilinçle bir arada. Nereden geldiğimizin hiç önemi yok, sadece Allah’ın selamı yakınlaştırıyor bizi.

Mustafa Yumluk / Vietnam, 2012

103 ülke ve bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaşacağız

Balkanlar: Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan (Sancak ve Preşova), Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Macaristan,

Afrika: Burkina Faso, Çad (Çad, Orta Afrikali ve Nijeryali Mülteciler), Kamerun (Kamerun ve Orta Afrikali Mülteciler), Orta Afrika Cum., Gana, Gine, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Benin, Sierra Leone, Liberya, Togo, Burundi, Cibuti (Cibuti ve Yemenli Mülteciler), Etiyopya (Etiyopya ve Ogaden), Güney Afrika (Güney Afrika ve Malawili Mülteciler), Güney Sudan, Maurituis, Kenya (Kenya ve Somalili Mülteciler), Komor Adalari, Swaziland, Malavi, Mozambik, Ruanda, Somali, Sudan (Darfur, Hartum ve Kesele), Tanzanya, Uganda ve Zimbabve.

Asya: Bangladeş (Bangladeş ve Arakanlı Mülteciler), Hindistan, (Hindistan, Jamnu Keşmir, Kerala ve Assam), Pakistan, Nepal, Srilanka, Myanmar (Myanmar ve Arakan), Vietnam, Tayland (Patani), Endonezya, Filipinler (Moro), Vanuatu, Kamboçya ve Doğu Türkistan.

Ortadoğu: Filistin (Gazze ve Batı Şeria), Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye, Yemen, Mısır, Tunus, İran ve Libya.

Orta Asya ve Kafkasya: Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan, Acara, Azerbaycan, Gürcistan, Kırım, Ukrayna, Ahıska, Adıgey, Osetya, Karaçay-Çerkes, Kabardey Balkar, Dağıstan, İnguşetya, Abhazya ve Çeçenistan.

Amerika: Haiti, Ekvador ve Bolivya.

2017 Kurban Bayramı'nda 2.000.000 ihtiyaç sahibine ulaştık

İHH geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda sizlerin desteğiyle 106 ülke ve bölgede 2.000.000 ihtiyaç sahibine 53 bin 500 kurban hissesi ulaştırdı. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşmak için her yıl olduğu gibi bu Kurban da yollardaydık.

 

ORADAYDIK

Kurban dağıtımı için Kazan şehrinin bir köyündeyiz. Yol şartları ve buz nedeniyle akşam şehre dönebilmenin endişesi içerisindeyim. Kurban dağıtımı sürdükçe daha fazla üşüyorum. Eksi 20’ye düşen hava sıcaklığı boş alanda esen rüzgarla birleşince durum daha da dayanılmaz bir hâl alıyor. Üşüdüğümü görenler gülerek, “Normalde hava sıcaklığının eksi 40’ı bulması lazımdı. Şu an sıcak, üşümemen lazım.” diyorlar. Soğuğun daha üst bir seviyesini tahmin bile edemiyorum.

Kurban dağıtımı bittikten sonra Kazan’daki trene yetişmek üzere yola koyuluyoruz. Korktuğum başıma geliyor ve kara saplanıyoruz. Yarım saatlik bir çalışmaya kardan kurtulup trene yetişiyoruz. Zorlu bir günün ardından iç dünyamızı yüzünü güldürdüğümüz ihtiyaç sahipleri ısıtıyor.

Ümit Sönmez / Tataristan, 2007