İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Yunus Emre Kur'an Kursu Afet Tatbikatları Gerçekleştirdi

27 Kasım 2019

Konya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Ekibi; doğal afetler hakkında öğrencileri bilinçlendirmek için ilk, orta ve lise dengi okullarda "Temel Afet Bilinci" eğitimlerine devam ediyor.

Selçuklu ilçesi Bosna Hersek mahallesinde bulunan Yunus Emre Erkek Kuran Kursu öğrencilerine önce deprem, sel ve heyelan gibi doğal afetlerde nasıl hazırlık yapılacağı, afetler esnasında nasıl davranılması gerektiği anlatıldı. Daha sonra arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren Konya İHH Arama Kurtarma Sorumlusu Fatih Mızrak konuşmasına şu şekilde devam etti, “Ülkemizde doğal afetlerle karşılaşma riskinin çok fazla olduğu bilinmektedir. Fakat bu afetler öncesinde hangi önlemleri alacağımız ve afet anında nasıl hareket etmemiz gerektiği herkes tarafından bilinmiyor. Bu amaçla yaptığımız deprem ve yangın tatbikatlarıyla öğrenme çağındaki çocukları afetlere karşı bilinçlendirmeye çalışıyoruz ” ifadelerini kullandı.

Seminerin ardından uygulamalı tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikatta senaryo gereği okulda deprem oldu ve alarmlar çaldı. Bu esnada derste olan öğrenciler sarsıntı bitene kadar sıralarının yanına çömelerek kendilerini korumaya çalıştılar. Daha sonrasında öğrenciler hızlı bir şekilde okul bahçesine tahliye edildi. Alanda bulunan öğrencilere, Konya İHH Arama Kurtarma Ekiplerince yangın anında nasıl davranılacağı ve yangın söndürme tüplerinin nasıl kullanılacağı gösterildi. Kurtarma Ekipleri okula kurdukları düzenekle kurtarma çalışmalarını öğrencilere uygulamalı olarak gösterdi ve tatbikata son verdi.