İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

KONYA GARDAŞLIĞINI GÖSTERDİ!

08 Ekim 2020

İHH Konya Şubesi Azerbaycan’a destek olmak için basın açıklaması düzenledi. 

İHH Konya Şubesi Basın Sözcüsü Abdullah Yağcı , işgal altındaki topraklarını yıllar sonra esaretten kurtarmaya çalışan Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmak için basın açıklaması düzenlendiğini hatırlattı. İHH’nın Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlediği program çerçevesinde, Konya’da Azerbaycanlı kardeşlerimize destek için pandemi kurallarına uygun basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklamasında konuşan

İHH Konya Şubesi Basın Sözcüsü Abdullah Yağcı; Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı. Ermenistan, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi. Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Yıllardır Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta.

 


Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor. Emperyalist güçlerin kışkırtması ile Osmanlı Ermenileri, Doğu bölgelerini müslümansızlaştırıp kendilerine geniş bir vatan kurma hayaline kapıldılar ve bu uğurda binlerce Türk ve Kürt Müslümanı katlettiler ve on binlerce Müslüman Türk ve Kürdün Doğu’dan Batı’ya doğru göçüne sebep oldular. Osmanlı’nın sert cevabı, Sovyetlerdeki ihtilal ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreçleri Ermeni terör örgütlerinin faaliyetlerini dondurdu. Ancak emperyalist planlar durmadı. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni’yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya’sının birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980’li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Laçin koridorunda Kelbeçerde Dağlık Karabağ ve birçok bölgede Türk ve Kürd Müslümanı katlettiler. Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi. Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören taraf hep onlar oldu. 1991 yılından bu yana bBölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Başlarında sonradan Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan’ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, “Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!” diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştiriyor. Bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan ise yine hiçbir ses çıkmıyor.
Birleşmiş Milletler, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan’ın işgallerini kınayan birçok kararlar aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı. Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu. Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan’ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı. 
Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan’ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.


Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor. 
Bizler Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz.

Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz, dedi.