İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

Konya İHH , kutsal Emanetlerin yüzünü güldürdü

01 Aralık 2015

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ‘’Yetim Dayanışma Günleri’’ kapsamında Konya İHH tarafından bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.


Suriye’de zalim Esad yönetiminin kan dökme politikası sürerken, sivil toplum kuruluşlarının bölgedeki savaş mağduru halka yönelik insani yardımları sürüyor.

Suriye’de yaşanan olumsuz gelişmeler, bölgede yaşayan kadın ve çocukları göçe zorluyor.

Halep, Lazkiye, Hama ve Şam gibi birçok farklı coğrafyadan Türkiye’ye yapılan göçlerde İHH,  başta dul ve yetim olmak üzere kimsesizlere kol kanat geriyor.

Bu kapsamda zulmün başladığı günden bu yana Suriye çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Konya İHH, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir dizi ziyaret organize etti.

Ziyaret başta Konya İHH Yönetim Kurulu, Hanımlar Komisyonu ve gönüllüler olmak üzere yaklaşık 40 kişilik bir grup tarafından gerçekleştirildi.

Konya İHH bu ziyaret esnasında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın  Meram, Safa, Naim Mukim ve Kırıkhan yetimhanelerinde bulunan, yaklaşık 1100 yetimi giydirerek kutsal emanetlerimizin yüzlerinin gülmesine vesile oldu.  

Gerçekleştirilen organizasyon ile alakalı bilgi veren Konya İHH Başkanı Hasan Hüseyin Uysal ‘’Vakfımız, Hatay ve Kilis’te bulunan Koordine Merkezleri aracılığıyla Türkiye ve Suriye’de bizatihi olarak insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Suriye’de bulunan kamplara ve mağdur durumda bulunan ailelere düzenli olarak insani yardım ulaştırıyoruz. Konya İHH olarak 2015 yılı içerisinde bölgeye 13 TIR insani yardım malzemesi göndermiş bulunmaktayız.

Vakfımız, bölgeye 5 yılda , 5 bin insani yardım TIR’ı göndermiştir. Bu yardımlar kardeşlik köprülerimizi her geçen gün güçlendiriyor. ‘’ diyen Uysal ‘’ Hatay’ın Reyhanlı ilçesine Konya İHH Yönetim Kurulu, Hanımlar Komisyonu ve gönüllülerimizden oluşan 40 kişilik bir grupla başta yetim giydirme olmak üzere farklı organizasyonlara katılmak için geldik.

İHH tarafından inşa edilen ve tüm giderleri karşılanan 4 yetimhanemizde ‘’Yetim Giydirme’’ programları tertip ettik. Konyalı bağışçılarımızın desteği ile yaklaşık 1100 yetimin kıyafet ihtiyacını karşılamış olduk.

Her birimiz yetim çocuklarımızı kendi ellerimizle giydirerek onların mutluluklarını paylaşmış olduk.

Konyalı hayırseverlerimize onların dualarını ve selamlarını getirdik.

Maalesef savaşın en masum kesimi yetim çocuklarımızdır. Bu nedenle Konya İHH olarak Suriye’nin birçok bölgesinde yetimler için kalıcı projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  

Bunun yanında yine bölgede aktif ve yoğun çalışan İHH tarafından giderleri karşılanan Şifa ve Emel hastanelerine ziyaret gerçekleştirdik.

Şimdiye kadar bu hastanelerde binlerce insan tedavi oldu. Maalesef sürekli yeni hastalar geliyor. Suriye’de zalim Baas rejimi halkı sadece öldürmekle yetinmiyor , aynı zamanda birçok insanı felç bırakarak bireysel ve toplumsal olarak zulme direniş gösteren insanları yıldırmayı planlıyor. ‘’ diyerek durumun öneminin altını çizdi.   

Uysal son olarak sözlerine şunları ekledi ‘’ Suriye'deki iç savaşın etkisi artarak devam ediyor. Suriye halkı için oksijen hükmünde olan Türkiye, insanların ihtiyaçlarının yegane kaynağı durumundadır. Bu nedenle Suriye’de zulme maruz kalan kardeşlerimizin bu zorlu günlerinde, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrası içinde gereken desteği vermemiz gerekmektedir.

 Hamdolsun 1100 yetimimizin yüzünü güldürdük. Ama Suriye sınırları içinde yüzbinlerce yetimin asli ihtiyaçları karşılanamamaktadır. Bu nedenle mazlumlar için beylerimizle , hanımlarımızla ve çocuklarımızla daha çok çalışmamız gerekmektedir.

Bize düşen görev zor şartlar altında insani yardıma, sizin, bizim, hepimizin vicdanına ihtiyacı olan Suriye halkını ve yetimleri insanlık için unutmamaktır. Suriye'nin herkesin insanlığına ihtiyacı var.’’  dedi.