İyilik her zaman her yerde...
Zekat bağışı için lütfen tıklayın

İslam Ümmetinin Yetim Coğrafyası : Patani

18 Aralık 2015

İşgal altındaki İslam toprağı Patani’de Müslüman halk Budist Tayland yönetimi tarafından çeşitli yollarla sindiriliyor. Zaman zaman insafsızca katliamlar yapan Tayland hükümeti zulmün  en durgun olduğu zamanlarında dahi askeri yönetimin baskılarını Patani üzerinde hissettiriyor.

Dünyanın 146 ülkesinde çalışmalarını sürdüren Konya İHH, Ramazan çalışmaları kapsamında Patani’deydi.  Bölgede gerekli fizibilite çalışmaları yapmak, yetimhaneleri ziyaret etmek ve toplu iftar organizeleri için bölgeye giden heyette bulunan Konya İHH Gönüllüsü  Erengül Karabağ ,  ‘’  Konya İHH , Ramazan çalışmaları kapsamında Patani’ye gelerek bir dizi insani yardım çalışmaları gerçekleştirdik. Asıl amacımız burada ki kardeşlerimizin dertleri ile dertlenmek , onlarla ümmet bilincinde oruç açmaktı. Hamdolsun çok güzel bir organizasyonu tamamladık . ‘’ dedi.

Karabağ , bölgede yapılan faaliyetler hakkında şöyle bilgi verdi ‘’ Öncelikle Ramazan ayı içerisinde her gün bir alanda toplu iftar organizasyonları yaptık. Bu iftarlara katılım çok yoğundu.

Patani’de bulunan İHH yetimhanelerini ziyaret ettik. Yetimhane ziyaretlerimiz esnasında yetim çocuklara aidatları dağıtıldı. Her çocuğumuzla doya doya kucaklaştık , hasret giderdik. Günahlarımız dökülsün diye başlarını okşadık. Hep beraber oyunlar oynadık. O anda ne onlar çocuktu , ne de bizler birer yetişkindik.

Bölgede daha önce ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 1200 aileye gıda kolisi dağıtımı yaptık. Evini ziyaret ettiğimiz her Patanili Müslüman Türkiye’den geldiğimizi öğrenince duygulu bir şekilde ‘’Türkiyeli kardeşlerimize bizden selam söyleyin. Bizim derdimize ortak oldular biz Allah katında şahidiz.’’ dediler. Bu cümleleri duyunca yaptığımız faaliyetlerin birkaç gıda kolisi götürmekten ibaret olmadığını anladık. ‘’ diyen Karabağ , sözlerini şöyle sürdürdü.

 ‘’ Patani ziyaretimiz esnasında dikkatimizi çeken bir diğer konu ise , insanlar Türkiye’yi , İHH olarak biliyorlar. Çünkü bölgede bu kadar organizeli fiili çalışan başka bir kurum yok. Bu haliyle insanların özellikle İHH’ya derin bir sempati duymasına vesile oluyor.

Sonuç olarak Patani , İslam ümmettinin yetim kalmış bir ülkesi. Bu nedenle tüm İslam ülkelerinin Patani’yi gündemine alması gerekiyor. Konya İHH olarak bölgede en ağırlıkta ki faaliyetimiz yetim çalışmalarıdır. Hayırseverler her ay düzenli olarak Patani’de bir yetim çocuğa sahip çıkabilirler. Bu sayede sindirme politikası ile yok edilmeye çalışılan koca bir halkın geleceği için korunak olabilirler. ’’ dedi.